Takip edilmesi gerekenleri 6 kademede ele alabiliriz

1. Doğru tekne tipini bulmak
Aşağıdaki soruların cevaplanması sonucunda doğru tekne tipine, büyüklüğüne karar verilebilir

Amaç ne? Ulaşım aracı, akşam keyfi, haftasonu gezisi, yaz tatili

Tatil ve keyif anlayışım nedir? Sakin bir deniz üzerinde yavaş yavaş gün batımına doğru ilerlemek mi? Rüzgarı hissederek ve koklayarak yelkenleri doldurmak mı? Yoksa gaza basıp bir an önce gitmeyi istediğim adaya, koya ulaşmak mı?

Ailem bu konuda ne düşünüyor?

Ehliyetim var mı? Mürettebat’a ihtiyaç duyacak mıyım?

Tekneyi nerede tutmak istiyorum?

Bütçem ne kadar?

2. Piyasa araştırması
Tekne dergileri, internet siteleri ve brokerların araştırılması, arzu edilen tekne tipine ve bütçeye uygun seçeneklerin listelenmesi. Burada “iyi durumda” diye tabir edilen bir teknenin sintinesindeki yağlı suyun normal kabul edilebildiği ancak bunun “iyi durum” olmadığı gözardı edilmemelidir.

3. Araştırma
Seçilen teknelerle ilgili internet üzerinden araştırma yaparak, deniz ve tekne tecrübesi olan arkadaşlarla sohbet ederek ve nihayetinde tekneyi ziyaret ederek seçilen teknelerin belirlenen kriterlere uyup uymadığını gözle görmek.

4. Pazarlık ve kontrat
Satıcı veya broker ile fiyat pazarlığı ve kontrat hazırlanması. Muhtemelen bir kapora verilecek ve survey neticesinde teknede belirtilenlerin dışında bir kusur olmaması halinde satın alma işlemleri tamamlanmak üzere el sıkışılacak.

5. Survey
Survey yapılmak üzere surveyor ile anlaşılması, surveyin yapılıp raporun hazırlanması. Tekne büyüklüğüne, tıpine, mevsime ve diğer fiziksel şartlara bağlı olarak bu işlemin genelde umulandan uzun sürdüğü bilinmelidir. İhtiyaç halinde surveyörün en baştan itibaren tekne sahibine danışmanlık vermesi, tekne sahibi temsilcisi olarak rol alması da mümkün olabilir.

6. Satınalma işlemleri
Survey neticesinde kontratı geçersiz kılacak koşullar ortaya çıkmaması halinde finansal ve hukuksal işlemler tamamlanır. Teknenin mevcut ve satış sonrası bayrağına bağlı olarak bu işlemler kısa ya da uzun sürebilir. Dolayısı ile bu konuda da kontrat evresinde surveyor’e ve/veya broker’a danışılması faydalı olacaktır.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir